5

آموزش با واقعیت مجازی برای افزایش آمادگی در موقعیت های واقعی


آموزش با واقعیت مجازی برای افزایش آمادگی در موقعیت های واقعی
چکیده این مطلب
انتشار: 08/11/1397 | آشنایی | 0 نظر | 257 بازدید

امروزه بکارگیری واقعیت مجازی یا VR در صنایعی چون هوا فضا، خودرو، ساختمان، معدن، توریزم و پزشکی برای افزایش ایمنی محل کار و افزایش بهره وری رو به افزایش است. استفاده از برنامه های آموزشی واقعیت مجازی برای بالا بردن عکس العمل برای نجات جان آسیب دیدگان بویژه در مواقع اضطراری در حال گسترش است. در ادامه به معرفی کاربردهای VR میپردازیم.

واقعیت مجازی یا همان Virtual Reality امروزه جایگاه ویژه ای در صنایع مختلفی همچون بازی های واقعیت مجازی، شبیه سازی موقعیت های مختلف، تمرین های ورزشی، علم پزشکی و صنایع هوایی و نظامی پیدا کرده است. به دلیل امکان شبیه سازی موقعیت ها و شرایط واقعی، VR توانایی جلوگیری از به هدر رفتن منابع و کاهش آسیب دیدگی را داشته و همچنین میتواند در مباحث آموزشی فوق العاده کارآمد باشد.

در تکنولوژی برای نجات جان آسیب دیدگان

اجزای تشکیل دهنده VR رابط نرم افزاری، نمایشگر، سنسورها، تصاویر و تکنولوژی ردیابی میباشد که تحت استاندارد های بین المللی تولید میشوند تا در زمان استفاده، ایمنی و کارایی قابل ملاحظه ای را برای کاربر به ارمغان بیاورد. در ادامه به گوشه ای از کاربرد های این تکنولوژی خواهیم پرداخت.

شبیه سازی یک اتفاق پیش از وقوع آن

هنگامی که حادثه ای مانند زلزله یا آتش سوزی رخ میدهد اولین اقدامات و سریع ترین واکنش ها تاثیر قابل ملاحظه ای روی نجات حادثه دیدگان خواهد داشت. به لطف برنامه های پیشرفته آموزشی VRامکان آماده شدن در برابر این نوع حوادث قبل از آنکه به طور واقعی اتفاق بیفتند ایجاد خواهد شد. VR با ایجاد سر و صدای زمینه، نشانه های بصری و شنوایی، تنظیمات و رویدادهای منحصر به فردی را ایجاد می کنند که نیاز به پاسخگویی به وضعیت خاص دارند. این تجربه و دستاورد به مراتب موثرتر از یادگیری به صورت تئوری و برای تعداد محدودی از بلایای احتمالی خواهد بود.

تمرین باعث افزایش کارایی میشود

مهارت ها و دانش تنها مواردی نیستند که هنگام پاسخ دادن به بلایای طبیعی مورد نیاز است. در لحظه وقوع حادثه عوامل زیادی مانند استرس و ترس روی تصمیم گیری فرد تاثیر گذار است. هرچه تمرین و آشنایی فرد با انواع این حوادث بیشتر باشد، احتمال پاسخ موثر نسبت به این اتفاق ها بیشتر خواهد بود. برنامه های VR می تواند جایگزین مناسبی برای تمرینات زندگی واقعی شود. بسیاری از بازیهای VR به مخاطب خود این اجازه را می دهد تا احساسات خود را نسبت به پاسخ دادن به هر موقعیتی درک کنند.

مزایای تمرین با VR

  • ایمن - کارآموزان می توانند مهارت های زندگی واقعی را در یک محیط امن اجرا کنند
  • کارا - افراد و گروه های بزرگ را می توانند به تنهایی و یا با یکدیگر آموزش داد
  • جامع - ماژول های پیش طراحی شده شامل انواع موقعیت ها هستند
  • مقرون به صرفه - آموزش VR نیاز به محیط های خاصی برای ساختن یا انتقال افراد ندارد، می توان به دفعات مورد استفاده قرار داد و ممکن است به صورت رایگان برای خدمات اضطراری ارائه شود
  • همگام سازی – برنامه های واقعیت مجازی قابلیت هماهنگی با سیستم عامل های مختلف را دارند
  • مقیاس پذیر - سازمانها می توانند به تنهایی یا با هم برای یک پاسخ هماهنگ به یک موقعیت اضطراری آموزش ببینند

drone-for-disaster-relief_article


این مطلب را به اشتراک بگذارید

FAQ پرسش و پاسخ

user-comments نظر کاربران