6

افزایش خلاقیت در ده دقیقه


افزایش خلاقیت در ده دقیقه
چکیده این مطلب
انتشار: 12/11/1397 | آشنایی | 0 نظر | 848 بازدید

خلاقیت یک مهارت آموختنی است و با تلاش و تمرین توسعه مییابد و این موضوع در مورد هر شخصی صدق میکند. درست مثل رانندگی ماشین. مهم نیست روی چه موضوعی کار میکنید، مهم این است هر چه بیشتر روی موضوع مورد نظرتان تلاش و تمرکز داشته باشید، بیشتر در آن رشد خواهید کرد. در ادامه به معرفی روش هایی برای افزایش خلاقیت میپردازیم.

اغلب ما خلاقیت را به عنوان یک هدیه طبیعی قلمداد می کنیم. هنرمندان همواره با این جمله که "شما خیلی با استعداد هستید" روبرو میشوند ولی در واقع خلاقیت بخش کوچکی از این واقعیت است.
چگونه خلاقیت را در زندگی روزمره خود به اجرا درآوریم؟ در اینجا 9 روش ساده برای افزایش خلاقیت به شما معرفی میکنم که میتوانید هر کدام را تا 10 دقیقه دیگر بکار بگیرید.

1. خط خطی کردن (Doodle)

احتمالا همه ما در زمان مدرسه به خاطر خط خطی کردن کاغذ و رسم اشکال نا مفهوم و نداشتن توجه به مطالب درسی تنبیه شده باشیم. اما محققان علم عصب شناسی به این نتیجه رسیده اند که خط خطی کردن و رسم اشکال نا مفهوم میتواند ذهن شما را متمرکز و فعال نسبت به موضوع نگه دارد و از پرت شدن حواس به موضوعات دیگر جلوگیری کند.
Suni Brown نویسنده کتاب Doodle Revolution در کتاب خود به این موضوع اشاره میکند که هنری فورد و استیو جابز برای افزایش تمرکز و خلاقیت به خط خطی کردن مشغول میشدند. Doodle کردن به فراخوانی و فعال سازی کانالهای عصبی خاصی که به موفقیت های شناختی منجر میشود کمک میکند. در برخی از شرکت ها، پرسنل شرکت به doodle کردن در هنگام جلسات تشویق میشوند.

2. در کلاس یا دوره ای که هیچ تجربه ای در آن ندارید ثبت نام کنید.

خلاقیت زمانی آشکار میشود که شما خود را از محدوده امن خود خارج کرده و در مسیر کشف ناشناخته ها قدم برمیدارید. در برخی از کشور ها کلاس های اموزشی بزرگسالان برگزار میشود. این کلاس ها معمولا هرچند وقت یکبار برگزار میشود و در آن مباحث کاملا ابتدایی آموزش داده میشود. مانند کلاس نقاشی، سفالگری یا نجاری. آموختن یک زبان جدید، نواختن یک ساز جدید یا شرکت کردن در دوره آشپزی.

3. ایجاد محیط مناسب برای شکوفایی خلاقیت

حقیقت این است که هر فرد (بله، حتی شما) می تواند خلاق باشد. شما به سادگی به یک محیط مناسب، محرک و حمایت نیاز دارید. کودکان سرشار از انرژی خلاقانه هستند، زیرا آنها هنوز یاد نگرفته اند از انتقاد همسالان خود و یا خجالت زده شدن از شکست ناراحت شوند. به دلیل وجود این ترس ها در بزرگسالان امکان بروز خلاقیت در فرد کاسته میشود و ریسک تلاش کردن بالا میبرد. اگرچه شاید تمام تلاش ها به بروز خلاقیت ایده آل منجر نشود ولی در نهایت بعضی از آنها بسیار و بسیار موفق خواهند بود.
به همین دلیل است که شرکت گوگل برای کارمندان خود برنامه های جذابی همچون والیبال ساحلی در محیطی شاد تدارک میبیند. این فضا به کارکنان این امکان را میدهد تا در محیطی آرام و بدون استرس ایده های خلاقانه و حتی حیرت انگیز ارایه دهند. کسب و کارهایی که نیازمند بروز خلاقیت در کار هستند باید بهترین محیط برای پرورش یک فضای خلاق و ایمن را داشته باشند و به ایده های غیر معمول و خلاقانه پاداش بدهند.

4. ذهن خود را آزاد کرده و تحرک فیزیکی خود را افزایش دهید

اگرچه در بسیار از مدارس ایجاد طوفان ذهنی گروهی را راهی بسیار موثر برای تقویت خلاقیت میدانند، یافته های جدید راه های موثرتری را برای فعال سازی خلاقیت معرفی میکنند. از جمله این روش ها میتوان به پیاده روی، افزایش فعالیت و تحرک بدنی و نگاه کردن به مسئله از یک زاویه دیگر و یا قرار گرفتن در موقعیت دیگر اشاره کرد.

5. یک دفترچه برای ثبت ایده هایتان تهیه کنید

ثبت ایده ها و طرح هایی که به صورت لحظه ای از ذهن شما عبور میکند، به حفظ و به خاطر سپاری آنها بسیار کمک میکند. ممکن است ایده های لحظه ای فقط مدت کوتاهی در ذهن شما باقی بمانند. شما میتوانید این جرقه های ذهنی را در موبایل خود نیز ذخیره کنید. حتی شما در زمانی که در حال کشیدن طرح یا Doodle کردن هستید باز هم میتوانید تفکرات و ایده های خلاقانه خود را در دفتر یادداشت ایده های خود ثبت کرده یا حتی آنها را نقاشی کنید.
شاید در ابتدا این کار برای شما سخت باشد و یا نتوانید نقاشی خوبی از ایده های خود ثبت کنید. در ابتدا به صورت کلی و بدون در نظرگرفتن جزئیات و فقط به منظور لذت بردن و فقط برای چند دقیقه در روز این کار را انجام دهید. خواهید دید که این کار خلاقیت شما را به طرز معجزه آسایی بالا خواهد برد.

6. روی میز کار خود اسباب بازی بگذارید

بسیاری از شرکت های طراحی، کارکنان خود را تشویق می کنند تا اسباب بازی های خود را بر روی میز کار خود نگه دارند - از LEGO گرفته تا کاغذ اریگامی. ساختن اجسام فیزیکی با دست در مقایسه با تایپ کردن و کار با کیبورد باعث افزایش و ارتقاء چشمگیر خلاقیت میشود.

7. شرکت کردن در داستان نویسی کوتاه

داستان نویسی کوتاه، شکل خاصی از داستان نویسی است. بسیاری از گروه های داستان نویسی کوتاه به صورت انلاین وجود دارد که اعضای آن فقط با نوشتن یک داستان 100 کلمه ای در این گروه ها فعالیت میکنند. این کار نیاز به وقت زیادی ندارد، فقط کافی است شروع کنید. با این کار نه تنها از ایده های دیگران با خبر میشوید، بلکه ایده ای خود را در قالب داستان با افراد دیگر به اشتراک میگذارید.

8. تمرین 30 حلقه در یک دقیقه

این تمرین خلاقانه بسیارعالی که محقق بزرگ باب مک کیم آن را طراحی کرده است بدین صورت است.
یک تکه کاغذ را بردارید و 30 دایره روی کاغذ بکشید. حالا، در یک دقیقه، به هر اندازه که می توانید به هر دایره یک شی را نسبت دهید. به عنوان مثال، یک دایره می تواند تبدیل به خورشید شود. یکی دیگر می تواند به کره زمین تبدیل شود و دیگری به توپ فوتبال. چند شی را می توانید در یک دقیقه به دایره ها اختصاص دهید؟
این آزمایش نشان میدهد که بزگسالان در رسیدن به عدد 30 نسبت به کودکان ضعیف تر هستند و این موضوع به علت آن است که بزگسالان خود را سانسور کرده و این سانسور شخصی در کاهش خلاقیت بسیار موثر است. کودکان به راحتی و بدون در نظر گرفتن انتقاد دیگران به موضوعات نگاه میکنند.

9. کفش دیگران را بپوشید

شما میتوانید برای درک بهتر مشتریان، خود را جای آنها گذاشته و از نقطه نظر آنان به حل مسایل بپردازید. میتوانید در بین همکارانتان نقش فروشنده و مشتری را بازی کنید و همدیگر را به چالش بکشید. در کودکان یکی از روش های پرورش تصورات و تخیلات، دادن نقش های متفاوت برای بازی کردن به آنهاست. نقش هایی چون نجات آسیب دیدگان به عنوان یک آتش نشان، کشف جنگل ناشناخته در حیاط خلوت منزل، مداوای بیماران به عنوان پزشک و یا پختن کیک به عنوان یک شیرینی پز. وقت آن رسیده تا خلاقیت خود را با بازی کردن تقویت کنید.


increase-creativity

9-ways-to-increase-creativity-in-ten-minutes


این مطلب را به اشتراک بگذارید

FAQ پرسش و پاسخ

user-comments نظر کاربران